Biznes plan firmy elektrycznej

Biznes plan firmy elektrycznej
Przykładowy biznes plan dla firmy zajmującej się elektryką i elektroniką.


Spis treści:
1) Opis planowanej działalności gospodarczej

2) Lokalizacja firmy i jej zalety

3) Wydatki na przystosowanie lokalu

4) Wydatki na zakup sprzętu i wyposażenia

5) Posiadane doświadczenie i wkład własny

6) Korzyści z działalności dla rynku lokalnego

7) Szanse na powodzenie biznesu



1) Opis planowanej działalności gospodarczej

Działalnością jaką chcę otworzyć jest firma o specjalizacji elektrycznej o szerokim spektrum oferowanych usług. W dobie rozwoju budownictwa, automatyki i urządzeń elektronicznych zapotrzebowanie na usługi związane z elektryką jest ogromne i w mojej ocenie rynku popyt przewyższa wielokrotnie podaż w tej branży. Moim celem jest stworzenie przedsiębiorstwa, które nie tylko przysłuży się społeczeństwu i odpowie na spore potrzeby mieszkańców mojego miasta i okolic, ale też pozwoli mi w przyszłości tworzyć nowe miejsca pracy i zdobyć zyski zapewniające godne pensje moim pracownikom.

Elektronika i urządzenia elektryczne są obecne na każdym kroku - w domach, na ulicach, we wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach, dlatego mam zamiar ofertą swojej firmy objąć instalacje elektryczne wewnątrz budynków, zasilanie budynków od zewnątrz, instalacje alarmowe (czujniki, alarmy), instalacje telefoniczne, wszelkiego rodzaju linie kablowe, odgromniki, linie telefoniczne. Dodatkowo możliwe jest wykonywanie pomiarów stanu instalacji elektrycznych oraz linii kablowych, wyłączników prądowych, natężeń elektrycznych i oświetlenia.

W przyszłości działalność swojego przedsiębiorstwa poszerzę też o prowadzenie nadzoru nad wspomnianymi powyżej instalacjami oraz wykonywanie ekspertyz związanych z branżą elektryczną.

Jestem przekonany, że przedstawiony wachlarz możliwej działalności mojej firmy jest dowodem na ogromne zapotrzebowanie oraz że jest przesłanką przemawiającą za postawioną początkowo tezą o dużym popycie na usługi elektryczne, zatem jest to też ogromny atut pozwalający zakładać powodzenie mojego przedsięwzięcia.



2) Lokalizacja firmy i jej zalety

Dla planowanej działalności udało mi się znaleźć lokal, który w mojej ocenie łatwy jest do odnalezienia przez potencjalnych klientów. Jest on też w stanie dobrym i nie wymaga zbytniego wkładu w remont. Dojazd do lokalu jest łatwy, a w okolicy znajduje się też wystarczająca ilość miejsc parkingowych. Lokal jest na tyle duży, że zapewni on komfort pracy moim potencjalnym pracownikom. W lokalu znajdują się urządzenia sanitarne i jest wystarczająco duży, aby udało się wygospodarować miejsce na odpoczynek. Lokal za dnia jest doskonale oświetlony światłem słonecznym, natomiast w porach wieczorowych lampy zapewniają dogodne warunki pracy.



3) Wydatki na przystosowanie lokalu

Niezbędnym wydatkiem na przystosowanie lokalu jest odświeżenie lokalu i drobne prace remontowe: malowanie, instalacja bezpiecznych gniazdek elektrycznych, instalacja dodatkowego oświetlenia. Drugim niezbędnym wydatkiem będzie zakup niezbędnego wyposażenia lokalu w postaci mebli takich jak biurka, krzesła, stoły do pracy, szafki do składowania niezbędnych w pracy narzędzi i podzespołów (kable, gniazda, izolacje itp.) oraz niezbędnego sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo moim pracownikom: czujniki zadymienia, gaśnice. Konieczne będzie też wykonanie nowego szyldu dla mojej firmy. Całość szacuję na koszt około 15 tys. złotych.



4) Wydatki na zakup sprzętu i wyposażenia

Bez specjalistycznego sprzętu niemożliwe jest rozpoczęcie pracy w mojej branży. Do tego należy też doliczyć produkty będące surowcami (kable, izolacje, luty, spoiwa, złączki, kostki, oporniki, bezpieczniki itp.) w pracy elektryka. Oprócz wspomnianego wyżej sprzętu komputerowego potrzebne będą wszelkiego rodzaju próbniki, woltomierze, amperomierze, lutownice i inne. Niezbędna jest też odzież ochronna taka jak rękawice, okulary, buty, spodnie ochronne. W przyszłości zamierzam też kupić samochód służbowy dla pracowników, jednak ten wydatek zostanie zakupiony z wypracowanych zysków. Całość niezbędnego do nabycia sprzętu i podzespołów szacuję na 30 tys. złotych.



5) Posiadane doświadczenie i wkład własny

Jestem osobą pracującą w zawodzie elektryka i posiadam kilkuletnie doświadczenie zdobywane na bieżąco w renomowanej firmie. Ciągle się dokształcam, a szczególnie zainteresowany jestem wdrażaniem nowych technologii w mojej branży. Dzięki mojej pracy i wykształceniu znam rynek i dzięki zdobytym kontaktom z klientami jestem w stanie stworzyć własną bazę zleceniodawców, co niezwykle ułatwi rozwój mojej firmy. Przez cały czas pracy w zawodzie gromadziłem oszczędności w wysokości XXXX zł, które w całości postanawiam zainwestować w otwarcie i rozruch mojej działalności. Posiadam też samochód, który umożliwi mi dojazd do klienta i przewóz niezbędnych narzędzi i sprzętu w rewirze obranym za obszar mojej działalności. Zamierzam też prowadzić komputerową ewidencję prowadzonych usług, co odciąży klienta jeśli chodzi o terminowe atesty, przeglądy i wymianę niezbędnych podzespołów. Jest to niewątpliwie atut będący już standardem w branży elektrycznej, dlatego zamierzam dopilnować, aby i moja firma była w tej dziedzinie konkurencyjna.



6) Korzyści z działalności dla rynku lokalnego

Moja działalność przyniesie wiele korzyści lokalnej społeczności. Już na początku będę musiał zatrudnić co najmniej dwóch pracowników, dzięki czemu stworzę nowe miejsca pracy. Wypełnię też lukę w podaży w branży elektrycznej, dzięki czemu poprawi się szybkość realizacji projektów i napraw elektrycznych w mojej miejscowości. Dzięki fachowym usługom, doskonałej organizacji pracy (dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu) i dojazdowi do klienta polepszy się też bezpieczeństwo i jakość życia ludzi w okolicy.



7) Szanse na powodzenie biznesu

Jak już wspomniałem powyżej, moja firma będzie odpowiedzią na rosnący szybciej od podaży popyt branży elektrycznej. Już teraz dostaję oferty prywatne poza moją działalnością w miejscu zatrudnienia ze względu na duży czas oczekiwania ludzi na usługę. Jestem także w stanie zaoferować swoim klientom konkurencyjne ceny wykonywanych usług, co też będzie dodatkowym atutem napędzającym działalność mojej firmy. Z mojego doświadczenia wynika, że rynek nie nasycił się jeszcze przedsiębiorstwami tego typu, a moja praca wypełni lukę w podaży, co jest niemalże gwarancją sukcesu.

Zamierzam również polepszyć swoją szansę dzięki inwestycjom w reklamę. W tym celu wykorzystam dobro, jakim jest internet, otworzę stronę internetową i zainwestuję w jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Dodatkowo regularnie będę się reklamował poprzez prasę i lokalne rozgłośnie radiowe, co przyciągnie do mojej firmy nowych zleceniodawców i pozwoli na stworzenie pokaźnej bazy stałej klienteli. Moim celem jest również skierowanie oferty do firm korzystających z outsourcingu i stanie się podwykonawcą większych inwestycji, co zapewni dużo większy przychód niż obsługa klienta indywidualnego, co nie znaczy, że ten ostatni jest dla mnie mniej ważny. Każdy klient jest dla mnie na wagę złota.

Dodatkowo zamierzam podnosić swoje i swoich pracowników kwalifikacje nie tylko poprzez pracę, ale też kursy doszkalające, studia podyplomowe i inne wartościowe oferty z tej dziedziny. Moim marzeniem jest również poszerzenie w odległej przyszłości swojej działalności na inne miejscowości, jednak by to osiągnąć potrzebuję pewnego i ugruntowanego startu.



Obsługiwane przez usługę Blogger.