Jak napisać prośbę o podwyżkę + wzór podania

prośba o podwyżkę

Dla każdego z pracowników nadchodzi taki moment, kiedy jest on przekonany, że powinien otrzymać podwyżkę otrzymywanego wynagrodzenia. Może to wynikać z podniesienia kwalifikacji, przeniesienia na bardziej odpowiedzialne stanowisko lub po prostu zmiany zakresu obowiązków. Zobaczmy, jak powinien wyglądać taki wniosek, aby spotkał się z akceptacją przełożonych.

Co powinno zawierać podanie o podwyżkę?

Warto, aby złożone przez nas podanie posiadało wszystkie elementy, które cechują pisma występujące w obrocie profesjonalnym. Przede wszystkim są to:
 • oznaczenie miejscowości i daty,
 • dokładne oznaczenie pracodawcy oraz pracownika (pamiętajmy o podaniu pełnej nazwy siedziby firmy i adresów korespondencyjnych stron),
 • nazwa pisma (tutaj wystarczy, że napiszemy "wniosek o przyznanie podwyżki" albo "podanie o podwyżkę"),
 • argumenty, które przemawiają za naszym żądaniem,
 • zwrot grzecznościowy kończący pismo (stosujemy standardowe zwroty, jak "z poważaniem", "liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby" itp.),
 • odręczny podpis (to ważne, nikt nie chciałby dostać listu podpisanego wydrukowanymi literami).

Jakie argumenty mogę wskazać w podaniu?

Pamiętajmy, że musimy przekonać pracodawcę do swojego stanowiska dlatego tak ważne jest, aby nasze argumenty miały podłoże merytoryczne. Nie możemy po prostu powołać się na to, że inni koledzy lub koleżanki zarabiają więcej. Z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku raczej nie spotka się także argument typu "Jeżeli nie dostanę podwyżki, to odejdę z pracy". Co zatem napisać?

Wbrew pozorom, Polacy mają sporo problemów z chwaleniem się, a to duży błąd. Pokażmy pracodawcy nasze osiągnięcia w bieżącym roku, napiszmy o szkoleniach, kursach, które ukończyliśmy. Nie zapomnijmy wspomnieć o dodatkowych, zdobytych kwalifikacjach oraz zdanych egzaminach. To wszystko ma znaczenie. Pracodawcy na ogół lubią widzieć, że ich pracownicy się kształcą i są coraz lepsi w tym, za co im się płaci.

Ważne jest jednak, aby nasze zdobyte kwalifikacje pozostawały w związku z wykonywaną pracą. To świetnie, jeśli właśnie otrzymaliśmy czarny pas w karate, ale jeśli pracujemy na co dzień pracujemy jako księgowy, naszego przełożonego raczej to nie zainteresuje. A nawet jeśli, to możemy liczyć co najwyżej na gratulacje.

Bardzo skutecznymi argumentami są:
 • większe umiejętności niż inni pracownicy na tym samym stanowisku,
 • podniesienie kwalifikacji zawodowych,
 • konkretne, znaczące osiągnięcia (np. pozyskanie nowego kontrahenta dla firmy, wynegocjowanie korzystnej umowy),
 • długi staż pracy,
 • fakt, że jesteśmy kluczowym pracownikiem dla firmy (np. wybitny specjalista w danej dziedzinie, duże doświadczenie w sektorze).

Kiedy dobrze jest złożyć wniosek o podwyżkę?

Paradoksalnie, nie każdy moment będzie dobry, by ubiegać się o zwiększenie wynagrodzenia. Jeśli firma, w której pracujemy właśnie przechodzi kryzys albo zmienił się główny dyrektor zarządzający lepiej się wstrzymać. Jaki moment jest dobry?
 • od razu po naszym sukcesie,
 • po tym, jak firma odniosła spektakularny sukces,
 • kiedy obejmujemy nowe stanowisko i przybywa nam obowiązków.

Dobrze jest wybrać także właściwy dzień i godzinę (tak, to nie żarty!). Idealnym czasem do złożenia wniosku o podwyżkę jest piątek przed południem. Starajmy się nie robić tego w poniedziałek. W końcu, kto chciałby podejmować ważne finansowe decyzje zaraz po weekendzie?
W Internecie bez problemu odnajdziemy ;wiele wzorów takich wniosków. Świetne wzory odnajdziemy na stronie:
Przykładowe pismo może wyglądać następująco:


Miejscowość i data

Imię i nazwisko

Do kogo kierujemy podanieWniosek o podwyżkę

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojego wniosku od podwyżkę. W firmie pracuję od 15 lat. Lubię swoją pracę i czuję się mocno związany z firmą. Swoje obowiązki staram się wykonywać jak najlepiej, jestem dyspozycyjny i do tej pory nie byłem zmuszony do korzystania ze zwolnień lekarskich. Przez cały czas podnoszę swoje kwalifikacje. Ostatnio byłem odpowiedzialny za cztery duże projekty, które udało się zrealizować przed terminem. Jeden z nich został zgłoszony do prestiżowej nagrody.
Moje wynagrodzenie równe jest pensji minimalnej. Nie ukrywam, że ucieszy mnie każda podwyżka.
Mam nadzieję, że moje podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Jednocześnie zapewniam, że ewentualna odmowa nie wpłynie na jakość mojej pracy.Czytelny podpis
Obsługiwane przez usługę Blogger.