ROE- rentowność kapitału własnego

roe

Każdy zna powiedzenie: im wyższa rentowność kapitału własnego, tym lepsza staje się spółka. Jest w tym sporo prawdy, jednak słysząc skrót ROE, nie każdy zdaje sobie sprawę o co tak naprawdę chodzi. Jest to jeden z kluczowych czynników analizy wskaźnikowej. Czym właściwie jest ROE i jak obliczyć ten czynnik?.

Czym jest wskaźnik ROE?

Jak możemy przeczytać, na jednym z najpopularniejszych źródeł wiedzy w Polsce- Wikipedii, ROE to nic innego jak wskaźnik rentowności własnego kapitału. Oznacza on sumę zysków, jakie udało się wygenerować przez spółkę, bazując na własnych, wniesionych kapitałach. Dodatkowo wskaźnik pozwala wygenerować ocenę efektywności tych kapitałów. Zwykle obliczanie wskaźnika ROE, jest niezwykle interesujące i zajmujące, dla właścicieli przedsiębiorstw, gdzie istotna jest wielkość zysku netto, które ma możliwość wygenerować przedsiębiorstwo, oczywiście pamiętając o własnym kapitale. Jego wartość porównuje się np. ze stopą zwrotu inwestycji na finansowym rynku. Warto również wiedzieć, że ROE jest istotną częścią modelu Gordona. Jest to dywidendowy model wyceny akcji. Wówczas w modelu Gordona, tempo wzrostu dywidendy, wyceny akcji, a także zysków, zależy przede wszystkim od ROE, gdzie im wyższy jest wskaźnik tym wyższa będzie cena akcji. Pojawia się zatem pytanie, jak wyliczyć wskaźnik ROE?. Otóż wzór do wyliczeń jest bardzo prosty, wystarczy posiadać następujące dane:

  • ilość kapitału własnego
  • zysk netto

Następnie zysk netto dzielimy przez ilość kapitału własnego, a potem mnożymy przez 100%. Jeśli jednak nie czujemy się najlepiej, wykonując matematyczne obliczenia. Pamiętajmy, że Internet oferuje wiele darmowych narzędzi i kalkulatorów, dzięki którym szybko, sprawnie, a co najważniejsze- bezbłędnie, będziemy mogli obliczyć wskaźnik ROE, dla naszego przedsiębiorstwa.

 

Jak interpretować wskaźnik ROE?

Prowadzenie przedsiębiorstwa czy spółki, to tak naprawdę ciągła analiza danych i szukanie możliwości poprawy i optymalizacji poszczególnych procesów. Istotna jest więc umiejętność odpowiedniego odczytywania i interpretacji wyliczeń i wskaźników. Jak więc powinniśmy odpowiednio zinterpretować wskaźnik ROE?. Oto dwa poszczególne klucze do interpretacji:

Wskaźnik ROE, może dawać tylko dwie wartości:
  • wartości wysokie, a także stopniowy wzrost poziomu wskaźnika, wraz z upływem czasu, świadczy o sytuacji pozytywnej. Oznacza to, że rentowność kapitałów własnych wzrasta lub już jest odpowiednio wysoka.
  • wartości niskie to prognoza niepokojąca. Taki wynik interpretujemy negatywnie gdyż świadczy o ciągłym spadku, zmniejszaniu się lub już bardzo niskim poziomie rentowności własnych kapitałów.

Przeprowadzając tego typu interpretację, należy pamiętać, że ma ona zastosowanie tylko i wyłącznie kiedy:
  • ROE- czyli rentowność własnego kapitału jest większa od 0.
  • ROA- czyli wskaźnik dotyczący rentowności aktywów, również jest większy od 0.
  • ROS- czyli kolejny ze wskaźników, tym razem dotyczący rentowności sprzedaży, także jest większy od 0.

 

Jak ROE zmienia się w czasie?

Należy wziąć pod uwagę to, że wskaźnik ROE nie jest stały. Jego wartości ulegają zmianie, w zależności od upływającego czasu. ROE w całkiem dużym stopniu, zależny jest także od poszczególnych faz cyklu, w której- w danym momencie- znajduje się rynek kapitałowy. W praktyce, oznacza to, że zyski potrafią fluktuować, a co za tym idzie, zmienia się rentowność kapitału własnego. Należy więc dokonywać obliczeń systematycznie, z jak najbardziej precyzyjnymi danymi.

Bibliografia
ROE – stopa zwrotu z kapitału własnego - Terazbiznes.pl

Obsługiwane przez usługę Blogger.